kukuk.jpg
kukja.jpg
srelkaa.jpg

Citáty sú hĺbavé a krásne. Riadiť sa nimi je však už ťažšie.

Alois Jirásek
srelkaa mje jirásek.png
sa narodil 23. augusta 1851 v Hronove. Bol z deviatich detí. Na pražskej univerzite vyštudoval históriu. Štrnásť rokov žil v Litomyšli, kde pôsobil ako profesor zemepisu a dejepisu. Ako jeden z prvých podpísal Manifest slovenských spisovateľov (vyhlásenie podporujúce úsilie o samostatnosť českého národa. Stal sa poslancom Revoučního národného zhromaždenia Československej republiky. V rokoch 1918, 1919, 1921, 1930 bol navrhnutý na Nobelovu cenu za literatúru. Medzi najznámejšie diela Aloisa Jiráska patrí Staré pověsti české, Psohlavci, Na dvore vojvodský, Proti všetkým, Temno alebo FL Vek. Písal tiež divadení hry, ktoré sa tešia veľkej obľube dodnes. Zo všetkých hier je zrejme najznámejší Lucerna (1905). Známa je aj hra Vojnarka a tzv. trologie troch Janů - Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč. Alois Jirásek zomrel 12. marca 1930 v Prahe. Pochovaný je v rodnom Hronove.
medzi rokmi 1900 – 1909 napísal svoju trilógiu Bratstvo, ktorej dej sa odohráva aj v stredovekom Bardejove................táto je moja srdcovka, lebo táto história je aj históriou mojej rodiny.
Môj otecko pochádzal zo Zemianského Podhradia a za slobodna som sa volala Kozicová, ale v dedine nás vždy volali Vlkovci...................moji predkovia bojovali s Jánom Jiskrom z Brandýsa..........zeman Janko Kozic Vlk je môj priamy predok,..
srelkaa jirasek.jpg
Trenčín,_reliéf_Jana_Jiskry_z_Brandýsa.jpg
Jan_Jiskra.jpg
19084_trencin-jiskra-j.-3.jpg
1.díl Bitva u Lučence
Je léto roku 1451. Janko Kozic Vlk se vrací z boje Slováků s Hunyadym s bohatou kořistí z válek domů do Zemanského Podhradí a je veselo. Ne tak docela – otec obdivovaného hrdiny je znepokojen starostí o další dva ze svých synů. Nejmladší Ondrejko je váben navrátivším se udatným bratrem opustit domov i milou Zuzku pro vidinu dobrodružství a kořisti. Janko se vrátil sám a nemá tušení, kde zůstal Štefan, s nímž před časem vytrhl do pole. Ten se vrací ještě během hlučného veselí, takže celá velká mužská společnost se stává strnulým svědkem toho, jak Štefan, oko vyťaté, objímá starého otce pahýly svých rukou. Vlna války unesla tohoto druhého Kozice na Moldavu, v jednom střetnutí upadl do zajetí. Hunyady dal všechny zajatce zmrzačit a Štefan patřil k nemnohým, kteří mučení přežili. Jak dříve hleděl Ondrejka od vojny odvrátit, tak nyní otec svého nejmladšího posílá, aby zmrzačeného bratra pomstil. Než Ondrejko s výpravou vyrazí do pole, zaznívá magie lásky, čarování milému a jeho ochrany v podobě masti na rány a čehosi, co je zašito v opasku, co zoufalé Zuzce poskytla bohyně.
Cestou výprava potká zemana Blažeje Bodorovského s krasavicí Máriou, kterou předtím získal v Uhrách a která putuje s vojáky s tajnou myšlenkou na milého Imricha, jemuž by chtěla pomoci z vězení. Oba tábory míří ke Zvolenu, kde toho času sídlí Jan Jiskra z Brandýsa. Tomu se Kozicovi lidé zapíší a on je přijme do svých služeb. Slavnostním přijetím, hoštěním a zprávami o Talafúsově hrdinném přepadení Jageru (dnešního Egeru) jsou všichni dobře naladěni; jenom Janko Kozic Vlk znepokojeně myslí na to, co se děje s Evou, kterou potkal mezi českými vystěhovalci a kterou si oblíbil.
Eva kamsi odešla s českými vystěhovalci, zato o Máriu, démonickou a přitažlivou ženu, příslušníci národa, s nímž bratříci vedou boje, se vede jednání a zápas. V hazardní hře ji sice získá Jan Pobera z Lomu, ale tomu ji tajně odvádí na Muráň Talafús z Ostrova. Než se tento úprk zdárně ukončí a než Mária dostane příležitost prosit Talafúse o mírnost vůči uherským zajatcům, část Jiskrových vojsk včetně Koziců
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one